Sosnowiecki mural autorstwa Ewy De Luca

Ewa De Luca > BLOG > Bez kategorii > Sosnowiecki mural autorstwa Ewy De Luca
Balans na linach

Sosnowiecki mural autorstwa Ewy De Luca

  • gabriela
  • Bez kategorii
  • Brak komentarzy

Trwa moda na murale. Wielkoformatowe malowidła na stałe zagościły w miastach i cieszą oko przechodniów. Street Art Festiwal, Monumental Art, Festiwal Murali Outer Spaces czy łódzki Festiwal Energia Miasta to tylko niektóre z propozycji dla fanów sztuki ulicznej. Dla samorządów to wyraz zaangażowania w poprawę jakości budynków i dbanie o estetykę otoczenia.

Miejski Zakład Zasobów Lokalowych w Sosnowcu ogłosił konkurs na zaprojektowanie muralu o tematyce dowolnej z wykorzystaniem techniki 3D na ścianie budynku zlokalizowanego przy ulicy Małachowskiego 36 w Sosnowcu. Zgłosiłam swoje prace, które spotkały się z dużym uznaniem. Pomysłów na mural było kilka, ze względu na to, że organizator konkursu dał „zielone światło” co do tematyki. Jedynym zastrzeżeniem było użycie techniki 3D oraz wkomponowanie w projekt istniejących elementów tj. okno czy układ ścian.

Miałam do czynienia z dwoma ścianami budynków stojących w pewnej odległości, więc należało dobrać odpowiednią perspektywę. W każdym z trzech projektów pokazałam różnorodność form przekazu. Obie ściany zostały połączone liniami. A na tych linach „highliner” – akrobata, balansujący na linie. I właśnie ten projekt – „Balans na linach” najbardziej spodobał się jury.

To swego rodzaju prezent dla Sosnowca.  W Lublinie, skąd pochodzę, podczas corocznego święta Sztukmistrzów sztuka staje się jednością, a bariery i podziały na teatr, cyrk, żonglerkę, taniec czy muzykę przestają istnieć w obrazie artystów. Niebo w tym czasie opanowują właśnie highlinerzy (akrobaci), którzy przysłaniają słońce blaskiem swoich umiejętności i brawurą swoich kroków. To właśnie było inspiracją tego dzieła, które być może natchnie także Sosnowiec.

Prace nad muralem zakończyły się na początku listopada. Przygoda jednak się nie skończyła. Ani dla mnie ponieważ zostawiam po sobie moje dzieło – moją wizję i kreację rzeczywistości, ani dla mieszkańców Zagłębia ponieważ to oni codziennie razem z aktorami tego widowiska będą balansować na linach.

Oficjalne odsłonięcie muralu „Balans na linach” odbyło się 14 listopada 2018 roku.

Media o mnie:

1. https://katowice.tvp.pl/39954238/obraz-w-trojwymiarze-kolejny-mural-w-sosnowcu
2. http://twojezaglebie.pl/linoskoczek-w-centrum-miasta/
3. http://sosnowiec.wyborcza.pl/sosnowiec/7,93867,24169514,akrobacje-na-linie-miedzy-dwoma-czesciami-kamienicy-w.html
4. http://sosnowiec.wyborcza.pl/sosnowiec/7,93867,24154277,trojwymiarowy-mural-na-kamienicy-przy-ulicy-malachowskiego-to.html
5. https://tvs.pl/informacje/niesamowity-mural-polaczyl-sciany-kamienicy-w-sosnowcu-widzieliscie-zdjecia/
6. https://twitter.com/AktualnosciTVP3/status/1062722190645358595
7. http://www.supertydzien.pl/wiadomosci/4808,powstaje-mural-ewy-de-luca
8. http://sosnowiec.naszemiasto.pl/artykul/nowy-mural-odsloniety-w-sosnowcu-to-trojwymiarowy-balans-na,4881982,artgal,t,id,tm.html